Dla przemysłu

Bezpieczeństwo żywności

Niebezpieczne alergeny

Alergia pokarmowa, nietolerancja pokarmowa i zaburzenia enzymatyczne wymagają stosowania diety eliminującej niektóre substancje z pożywienia. Dotyczy to już ponad 40% społeczeństwa. Nieprzestrzeganie diety może skutkować niepożądanymi reakcjami organizmu (zaburzeniami pracy układu pokarmowego, wymiotami, wysypką, dusznością) a nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia życia. Substancje te ogólnie nazwane są alergenami. Mogą być obecne praktycznie w każdym rodzaju żywności. Od ich unikania zależy zdrowie a nawet życie wielu osób. Dlatego tak ważna jest świadomość, że w danym produkcie znajduje się alergen.

Obowiązki producenta i restauratora

W myśl Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. nałożono nowe obowiązki na producentów żywności i zakłady żywienia zbiorowego. Wprowadzono określone zasady oznakowania na etykietach, szczególnie dotyczące obecności alergenów. Producenci nie mogą również nadużywać sformułowania "może zawierać śladowe ilości". Stanowisko Inspekcji Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych jest jasne: "Informacja typu „może zawierać.....”/”możliwa obecność ....” nie powinna być stosowana z zasady. W gestii producenta leży monitorowanie właściwej jakości handlowej produktów wprowadzanych do obrotu handlowego." Dodatkowo restauratorzy mają obowiązek informować klienta o alergenach w potrawie już na etapie składania zamówienia. Wszystko to ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa żywości.

Szybka i wiarygodna metoda wykrywania alergenów

Są trzy podstawowe motody wykrywania alergenów: ELISA, PCR oraz testy immunochromatograficzne. ELISA oraz PCR to metody zarezerwowane dla laboratorów, ponieważ wymagają specjalistycznego sprzętu, wykwlifikowanego personelu oraz dużej liczby próbek. Alternatywną metodą, która jest o wiele prosztrza i szybsza w stosowanu oraz równie wiarygodna to immunochromatograficzne. Można je przerpowadzić bezpośrednio na linii produkcyjnej, blacie roboczym lub podczas odbierania dostawy surowców. Każdy test paskowy wykrywający dany alergen posiada „limit wykrywalności” (czułość analityczna testu). Jest to zawartość alergenu w próbce, powyżej której wynik testu jest pozytywny. Im niższy jest limit wykrywalności tym test jest dokładniejszy i mniejsza ilość alergenu może zostać wykryta. Resrtykcje prawne określają limit dla produktów bezglutenowych (20 ppm glutenu) oraz produktów o obniżonej zawartości glutenu (100 ppm). W przypadku pozostałych alergenów poziom nie został ustalony.

Wartość limitu wykrywalności jest istotna dla osoby unikającej alergenu. Musi ona wiedzieć czy ilość alergenu poniżej limitu wykrywalności jest dla nie bezpieczna. W przypadku gdy zaobserwowane zostały reakcje na dany alergen zawsze należy skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. Decyzję o spożyciu danego pokarmu pozostawiono indywidualnej ocenie pacjentowi, na podstawie jego własnych obserwacji, doświadczeń i konsultacji z lekarzem.


Wykrywanie alergenów żywności

Oferta testów do wykrywania alergenów w żywności Food Check.

 

Logo Food Check s wykrywanie alergenow pokarmowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wykrywanie mikotoksyn, antybiotyków i zafałszowań żywności

Testy ELISA dedykowane dla laboratoriów oraz działów jakości stanowią podstawową metodę wykrywania zafałszowań żywności.

Ofera zestawów ELISA.

IMG 20151117 114330704 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wykrywanie drobnoustrojów (bakterii, grzybów, pleśni)

Płytki odciskowe z podłożem agarowym do weryfikowania czystości mikrobiologicznej. Przeznaczone nie tylko dla laboratorów. Są wygodne w użyciu również w zakłdach produkcyjnych do badania surowców, produktów gotowych oraz linii produkcyjnych.

Oferta Płytek odciskowych.

 testy płytki odciskowe mikrobiologiczne agar

 

 

 

 

 

 

Facebook Food Check

 

 

 


Wesprzyj kampanię

bezpiecznazywnosc.net

 

 

 

 

 


 

Tags: Alergeny Testy Oznaczanie Gluten Wykrywanie w żywności Alergia Bezpieczeństwo żywności Celiakia